Začínáme chovat slepice

Základ obyvatel každého hospodářského stavení již od starověké historie tvořilo hejno slepic. Co je tedy důležité takovému hejnu dopřát, aby i v dnešní moderní době výborně prospívalo a bylo lidem k radosti a užitku? Zamýšlíte se často nad tím jaká je kvalita vajec v supermarketu? Napadají vás myšlenky jestli nezačít chovat vlastní slepice? Pokud toužíte po čerstvých vejcích a máte doma volný prostor pusťte se do toho. Slepice jsou celkem nenáročné stvoření a chov slepic se pro Vás může stát zajímavou zábavou. Co všechno musíte o chovu slepic vědět?

 1. Obydlí

V prvé řadě musíme hejno vhodně ubytovat. Nabízí se možnost zděného stavení nebo jednoduchého dřevěného kurníku. Který kurník si pro náš chov zvolíme závisí na naší volbě a možnostech, které je dobré promyslet předem.
Každá varianta má svá pro a proti tak se tedy podívejme na fakta, která nám lépe pomohou při výběru.

Dřevěný kurník je nejrychlejší a nejjednodušší varianta a lze jej v podstatě postavit kdekoliv podle našich možností.
Nebo si jej můžeme koupit hotový ve formě skládačky on-line. U zděného kurníku je velkou výhodou delší, téměř neomezená životnost. Obvodové zdivo zajistí stabilnější klima po celý rok, zděný kurník je lépe chráněný před mrazy a v létě před vysokými teplotami.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv variantu vždy je důležité zajistit účinné větrání k zajištění cirkulace vzduchu. Nezapomenout na zateplení kurníku vhodnou izolací obvodových stěn a snadnou údržbu stěn i podlahy při čištění.
Stěny kurníku je dobré ošetřit nátěrem, který odolá dešti, sněhu a lze je snadno dezinfikovat od plísní, trusu a jiných nečistot. Velmi vhodné je stěny uvnitř kurníku pravidelně postřikovat přípravky na ochranu proti cizopasníkům (čmelíkům). V kurníku je potřeba umístit hřad s několika úrovněmi bidýlek, na které si slepice v noci posedají podle hierarchie v hejnu. Chov se také neobejde bez snůškového hnízda, které by mělo být tmavé a bezpečné, kde se slepice budou cítit ve větší jistotě a zajistí jim soukromí. Obvykle je dobré mít jedno snůškové hnízdo na tři slepice.

2. Krmivo

Zdravé a vitální slepičky jsou prvořadým zájmem každého chovatele a základním předpokladem kvalitního hejna. Aby byly slepičky spokojené a zdravé, je důležité správně sestavit slepičí jídelniček. Podle toho co budou po celý den zobat, podle toho se vám budou odměňovat bohatou snůškou kvalitních vajíček.

Krmení, které podáváme slepičkám, musí obsahovat potřebné živiny, vitamíny a minerály, které podpoří u nosnic hojnost snášky a kvalitu vajec s pevnou skořápkou a v neposlední řadě ovlivní zdravotní stav chovu. Postaru si vystačíte hlavně se pšenicí, obilnými vločkami, vaječnými skořápkami a zbytky z kuchyně na kterých si slepice pochutnají nebo lze využít hotové krmné směsi obsahující obilí, sojový šrot, vápník a další důležité živiny pomáhající slepicím rozmělnit potravu.

V průběhu roku se technika krmení může lišit. V letním období si slepičky snadno naleznou spoustu zdraví prospěšného zobání v podobě čerstvých bylinek. V zimě jim musíme trochu pomoct a předem usušené bylinky podstrojit do misek nebo krmítek. Pro slepice je užití bylinek velmi prospěšné a blahodárně působí na jejich imunitní systém.
Zimní krmivo dále můžeme vylepšit podáním kukuřičného šrotu jako tzv. oteplovací potraviny, která zajistí drůbeži v průběhu zimy dostatek energie a podpoří růst svaloviny.

Správná skladba krmiva udrží produkci vajec i v chladném počasí a pomáhá k přirozenému prohřátí organismu drůbeže, což je při poklesu venkovní teploty velice důležité.
Krmnou dávku lze dále obohatit podáním semínek slunečnice, která přispívá k rychlejší obnově peří v důsledku podzimního přepeřování drůbeže. Příznivě na zdravotní stav drůbeže působí i podání ovoce a zeleniny v každé krmné dávce, které zajistí bohatý přísun potřebných vitamínů. Jablíčka, dýně, řepa nebo oranžové korálky rakytníku se postarají o přirozený pohyb slepiček při jejich sezobávání. Tím se slepičky udržují v pravidelném pohybu, aktivní a nenudí se, když v zimě nemají možnost hrabání ve volném výběhu. Dýňová semínka obsahují antioxidanty a karoteny, které pomáhají posílit imunitní systém a mají vliv přirozeně odčervovat trávící systém drůbeže.

Závěrem je nutné dodat, že slepice je odolný tvor, která má řadu vrozených schopností, které jí pomáhají proti chladnému počasí bojovat. Pokud v zimě zajistíme v kurníku přiměřenou teplotu, pitnou čerstvou vodu a dostatek kvalitního krmiva přečkají zimu bez většího újmu. Slepičky si velmi dobře na chladné počasí zvykají a jejich peří je dokáže dostatečně zahřát.

3. Výběh

Výběh je pro slepice jakousi jejich svobodou. Čím větší bude, tím se budou cítit svobodněji, volněji a samozřejmě se tento stav projeví na kvalitě a kvantitě snášky vajec. Výběh umožňuje slepicím vykonávat jejich přirozenou potřebu hrabání (pták hrabavý), tudíž tuto činnost potřebuje vykonávat denně. Ve volném výběhu si tak slepice dokáže velkou část potravy přes den nahrabat sama a získat tímto způsobem velké množství bílkovin v podobě nejrůznější havěti.

Každý správný výběh musí mít plot (výška alespoň 1,5m). Je to z toho důvodu, že slepice umí létat a ohraničením prostoru zamezíme vniknutí na nežádoucí plochy. Pokud se stane, že se slepice dostane přes hranici plotu je nutné slepicím zastřihnout konečky peří na křídlech. Obecně pro zastřihávání platí, že zastřižením prvních šesti letek na jednom křídle slepici připravíte o rovnováhu. Při pokusu vzlétnout se slepička převáží ke straně a spadne na zem. Schopnost popoletět a překonat překážky zvídavé slepičky rády používají, když mají pocit, že za plotem je tráva zelenější. Někdy se stává, že zastříhnout jedno křídlo nestačí. Hodně aktivní slepičky se s tímto handicapem rychle vyrovnaly a dokázaly se i tak dostat přes překážky. Jestli už vás nebaví chodit si pro vaše tulačky k sousedům, pak je nutné zastřihnout letky na obou křídlech, vypozorovat místo nežádoucího úniku a toto lépe zabezpečit.

4. Popeliště

Popeliště pro slepiceSlouží k tomu, aby si v něm slepice očistila své peří od nejrůznějších parazitů a tak trochu si popelením odpočinula. Popeliště musí být suchý prostor, které je pokryté jemným pískem, hoblinami či popelem. Může jím být podestlaná podlaha nebo kryté místo v kurníku. Často si slepice sama vytvoří oblíbené místo popelení ve volném výběhu pod stromy a keři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *